شهادت حضرت جواد الائمه(ع) تسليت و تعزيت باد
شهادت حضرت جواد الائمه(ع) تسليت و تعزيت باد
تازه های نشر
تازه های نشر
تازه های نشر
تازه های نشر
منشورات جديد مركز
منشورات جديد مركز
فراخوانی مقاله و اولویت های پژوهشی
فراخوانی مقاله و اولویت های پژوهشی
سخن موسس فقید
سخن موسس فقید
مجله‌ى فقه و اجتهاد(شماره 1)فقه و اجتهاد

دوفصل نامه تخصصي فقه و علوم وابسته

سال اول، شماره اول [پياپي 1]

بهار – تابستان 1393
فهرست مطالب

توليد و استفاده از سلاح‌های كشتار جمعی از ديدگاه فقه اسلامی / محمدجواد فاضل لنكرانی13
نگاه مرد به صورت و دستان زن نامحرم / امين فروتن37
بررسی فقهی سفارش ساخت كالا / محمدعلی قاسمی71
تغيير جنسيت و مسائل فراروی آن / محمدمهدی كريمی‌ني101
مباني جرمانگاري در جرايم جنسيِ مستوجب حد در حقوق كيفري اسلام / حسن مظفّری123
تأملي در مستثنيات دين / سيدمهدی ميرداداشی151
تأملي در حجيت خبر موثق / سید محمد نجفی یزدی195
فقه و اخلاق
نسبت‌سنجي استدلال‌هاي فقهي و استدلال‌هاي اخلاقي / حسينعلی رحمتی231
ماخذشناسي فقه و اخلاق / عزت ملَمّعی خوزانی ـ نفيسه روشن بين249
سقط جنين از منظر پزشكي، فقه و حقوق / گزارش يك نشست علمی 268
موضوع‌‌های نوپیدا در فقه اجتماعی / محمدباقر ربانی285
آشنايی با مركز فقهی ائمه اطهار(علیهم السلام)292
معرفي آثار منتشر شده مركز309
چكیده‌های عربی / حبيب ساعدی320
چكيده‌های انگليسی / حسن عارفی329
راهنمای نگارش مقاله برای مجله338
راهنمای اشتراك مجله340

مقدمه سردبير

بسم الله الرحمن الرحيم

1.فقه: علم فقه را می‌توان از جمله علومی دانست که از نخستین بامدادان شکل‌گیری اندیشه اسلامی در دامن این تفکر رشد و نمو یافته است. از آن‌‌جا که اسلام خود را داعیه‌دار تبیین و تدوین شیوه درست زیستن و بهینه زندگی کردن و سعادت آدمیان می‌داند، اندیشوران و دانشی‌پژوهان این مکتب در طول زمان همواره بر خود فرض دانسته‌اندکه با بهره‌گیری از شیوه‌ها و ابزارهای لازم، تکلیف آدمیان را در عرصه زندگی و در باب مسائل مادی و معنوی خویش روشن نمایند. مجموع تلاش‌های انجام شده در راه وصول به این مقصود، موجب تولد و تکامل عرصه ای از معارف اسلامی شده که با عنوان «فقه» نام‌بردار گرديده است. بر تارک تاریخچه درازدامن این علم، از نخستین روزگاران تا زمان حاضر نام‌های بلندی می‌درخشد که هر کدام نشان از سخت‌کوشی، پارسایی و پرهیزهای گوناگون دارد. قباله قبیله فقیهان مسلمان، مصحفی بس بلند است که در آن نام و نشان چهره‌های فقه‌اندیش و فقه‌پژوه فراوانی ثبت و ضبط شده است؛ چهره‌هايى که از زندگی و زمانه هر کدام می‌توان درس‌های فراوان فراگرفت. بی‌گمان، بهره‌گیری از منابع ناپیدای کرانه کتاب کریم ا لاهی و سیره و سنت نبی گرامی اسلام(صلي الله عليه وآله) و امامان هدایت، و صید مرواریدهای حکمت از بحر معارف آنان، جز به مدد شیوه‌های دقیق و بهره گیری از ابزارهای موثر راه به جایی نخواهد برد. زین جهت است که فقیهان، چونان دانشمندان ديگر علوم، در صدد تدوین راه‌کارها و شیوه‌های استنباط احكام برآمده و روش‌های اجتهادی ويژه خود را تدوين كرده‌اند.

2.اجتهاد: اسلام دینی است با داعیه راهبری انسان و پاسخ‌گویی به نیازهای مانا و/ یا متغیر او در هر عصر و زمان. پاسخ‌گويى به هر يك از این نیازها را در دامنه انديشه اسلامى می‌توان ‌‌در حوزه‌های اخلاق، عقاید و احکام پی‌‌جويى كرد. اينك سخن درباره اخلاق و عقايد نيست، ليك درباره فقه بايد گفت از آن جا كه فقه با مسائل مختلف حيات انسان در ارتباط است و از آن جا كه آدمى موجودى است تخته‌بند زمان و مكان؛ از این رو فقه با مسئله زمان نیز در می‌آمیزد. زین روست که مسئله تعامل فقه با زمان و چرایی و چگونگی بهره‌گیری از منابع و متون دینی برای استنباط مسائل شرعی از اين منابع و با توجه به مقتضيات زمان، یکی از دغدغه‌ها و دلمشغولی‌های عالمان مسلمان در طول تاریخ بوده است. نيز از این زاویه است که مسئله «اجتهاد» رخ می‌نماید و نسبت «فقه و اجتهاد» فراروی نگاه نافذ کوشندگان عرصه فقاهت قرار می‌گیرد. در این باب سخن‌ها به فراوانی گفته شده و ناگفته‌های بسیار دیگری نیز وجود دارد؛ قلمروهاى نارفته ای نيز در چشم‌انداز آینده دیده می‌شود که در انتظار گام اهالی همت و مسوولیت است. یکی از این سویه‌ها، واکاوی ارتباط فقه با علوم دیگر است. بررسی‌ها و پژوهش‌های بین‌رشته ای و ضرورت توجه به آن‌ها در مجامع علمی دنیای امروز جایگاهی بس رفیع یافته است؛ و این نیست مگر به خاطر آن که علوم و معارف بشری با یکدیگر تعامل و ترابط چند سویه دارند. علم فقه نیز از این قاعده بیرون نیست. هم از این روست که واکاوی نسبت فقه با علومی دیگر چون اصول فقه، اخلاق، سیاست و اجتماع، ادبیات و معانی بیان باید مورد مداقه قرار گیرد.

3.عصر حاضر: این عصر از شاخصه‌هایی برخوردارشده که آن را از دیگر قرون و اعصار متمایز کرده است. در اين ميان یکی، كه با مقصد و مقصود نوشتار حاضر سازگارى بيشترى دارد، آن است كه امروزه تولید و توزيع کالاهای علمی و معرفتی بشر سرعتی چشم‌گیر پیدا کرده است. هم از این روست که تعداد مجلات و کتاب‌هایی که در هر یک از عرصه‌های علمی منتشرمی‌شود از شمار بیرون است. دیگر آن که توزیع این کالاهای علمی، به مدد ابزارهای اطلاع رسانی و فناوری‌های نوین ارتباطی، کاری بس سهل و آسان شده است. این دسترس‌پذیری البته سویه‌ای دیگر نیز دارد و آن این که سوال‌ها، ابهام‌ها و شک‌ها و شبهه‌ها را نیز در گستره‌ای وسیع‌تر و زمانه‌ای سریع‌تر در اختیار دیگران قرار می‌دهد؛ سوال‌هایی که بی‌تردید بخشی از آن‌ها مربوط به فقه و علوم وابسته به آن، همچنین مربوط به فقیهان، فقه‌پژوهان، فقه‌اندیشان، و روش‌ها و موضوع‌های فقهی است. به نظر می‌رسد بهترین روی‌کرد دانشیان عرصه فقه و فقاهت در مواجهه با این وضعیت، آن باشد که اولا به‌گونه‌ای واقع‌بینانه این عرصه را مورد شناسایی قرار دهند، ثانیا به‌درستى از امکان‌ها و فرصت‌هایی که فراروی آن‌ها قرار گرفته است برای ایفای مسوولیت خویش استفاده نمایند.

4.مجلات علمی: یکی از مهم‌ترین و متداول‌ترین کالاهای فرهنگی که در دهه‌های اخیر اقبالی عام یافته، مجلات و نشریات علمی است. مجلات علمی بستری است برای ارائه یافته‌های اندیشمندان، ایجاد شور و نشاط علمی، بهره‌گیری از دانسته‌های دیگران، گشودن مرزهای دانش، و انتقال علوم و معارف. در کشور ما نیز به ویژه در محدوده زمانی یک‌ونیم سده اخیر، انتشار مجله و روزنامه یکی از متداول‌ترین ابزارهای تولید و توزیع دانش بوده است. در عرصه انتشار مجلات مربوط به فقه و علوم وابسته به آن نیز گر چه در گذشته کم‌وبیش تلاش‌هایی انجام شده ولی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تحولات انجام گرفته در حوزه‌های علمیه، به عنوان نهادی دیرپا در عرصه فقاهت و اجتهاد، موجب شده که مسئله انتشار مجلات علمی مورد توجه جدی‌ترى قرار گیرد. از این روست که امروزه ما در حوزه‌های علمیه شاهد انتشار چندین مجله تخصصی فقهی به زبان‌های گوناگون و با روی کردهای متنوع هستیم. هر یک از این مجلات در حد وسع خویش کوشیده اند بازتاب بخشی از سرمایه فقهی جامعه علمی ما بوده و این عرصه را غنا و نشاط بیشتری بخشند و طبیعتا در این مسیر فضل تقدم با آنان است. اینک که به انتشار كم‌وبيش منظم این مجلات در سه دهه گذشته می‌نگریم شایسته است از باب وظیفه‌شناسی تقدیر و سپاس خود را نثار همه دست‌اندرکاران آن مجلات كنیم و برای رفتگان‌شان طلب رحمت و غفران الاهی و برای ماندگان‌شان آرزوی سلامت و توفیق روز افزون و برای مجلات‌شان امید کامیابی و موفقیت بیشتر داشته باشیم.

5.و اما فقه و اجتهاد: با انتشار فقه و اجتهاد، مجله‌ای دیگر به میدان مطبوعات دینی و فقهی جامعه ما پا می‌نهد. طبیعی است که در مواجهه با چنین امر مبارکی نخستین پرسشی که رخ می‌نماید آن باشد که با وجود برخی مجلات دیگر، انتشار مجله جدید چه لزوم و ضرورتی دارد؟ در پاسخ می‌توان موارد زیر را خاطرنشان کرد. اين موارد به نوعى بيان‌گر اهداف، سياست‌ها و چشم‌اندازهاى آينده مجله نيز هست.

5/1.نشر و معرفى هر چه بيشتر معارف بلند دينى و ديدگاه‌ها و انديشه‌هاى فقهى و مرتبط با فقه با بهره گيرى از قرآن و سيره و سنت پيامبر گرامى اسلام (صلي الله عليه وآله) و اهل بيت مكرم او، با استفاده از خردورز ی‌‌هاى عالمانه و منطبق با اصول و قواعد علمی، و ناظر به نيازهاى زمان و مسائل نوپيدا.

5/2.فراهم كردن فضاى مناسب براى ارائه دستاوردهاى علمى و پژوهشی‌ دانشيان و پژوهشيان حوزوى و دانشگاهی‌، و كمك به رخ نمودن آفتاب حقيقت و دعوت به «سبيل ربّ» با بهره‌گيرى از «حكمت»، «موعظه حسنه» و «جدال‌احسن».

5/3.پذيرايى از طعام طهور علمى اساتيد صاحب‌نام و پيش‌كسوت، همراه با ايجاد ميدانى فراخ براى ارائه دستاوردهاى پژوهشى انديشمندان و محققان جوان.

5/4.تكثير رسانه‌هاى مكتوب در عرصه فقه پژوهی، تقويت و معاضدت مجلات موجود و تلاش براى رفع يا كاهش كمبودها و خلاءهاى اين عرصه.

5/5.بسترسازى براى تاملات انديشورانه درباب مباحث بينارشته‌اى فقه و علوم ديگر و نسبت‌سنجى معارف فقهى با موضوع‌ها و مباحث مطرح در ديگر عرصه‌هاى معرفت از قبيل اخلاق، حقوق، اصول فقه، تاريخ، فلسفه‌و كلام.

5/6.معرفى هر چه بيشتر مركز فقهى ائمه اطهار(عليهم السلام) و تلاش‌ها و توانمنديی‌هاى علمى و پژوهشى اساتيد و فضلاى اين مركز.

5/7.كمك به ايفاى وظيفه سترگ «تبليغ رسالات الله» توسط روحانيان حوزه‌هاى علميه، با توجه به وظيفه ذاتى نهاد روحانيت و با توجه به مسووليت‌ خطير ناشى از نقش دين و نهادهاى دينى در شكل‌گيری، پيروزى و تداوم انقلاب اسلامي، و پررنگ‌تر شدن نقش دين در زندگى اجتماعى انسان امروز.

5/8.بررسى و تبيين پرسش‌ها، شبهه‌ها و دغدغه‌هاى مربوط به فقه، فقاهت و اجتهاد و بسترسازى براى برخورد منصفانه و ارائه پاسخ‌هاى عالمانه به آن‌ها.

5/9.ترسیم ابزارهای درست استنباط و روش‌های اجتهاد مطلوب و فقه پویا.

5/10.مطالعه تطبیقی و مقارن مکاتب فقهی به منظور تبیین و توسعه مکتب فقهی شیعه.

5/11.معرفی، نقد و بازپژوهشی مباحث و متون فقهی و اطلاع‌رسانی درباره آن‌ها، همچنين انتقال یافته‌‌ها و تجارب علمی پژوهشی در قلمرو فقه و علوم وابسته به آن.

آن چه گفته شد گرچه بيان‌گر اهداف، آرمان‌ها و سياست‌هاى كلان مجله است ولى بي‌ترديد دست‌يابى به آن‌ها مستلزم گذر زمان و انباشت تجربه است. براى وصول به اين مقصود، انتقادها و پيشنهادهاى مخاطبان گرامى را بر ديده منت می‌نهيم.

نكته ديگر آن كه در مجامع حوزوى و دانشگاهى ما هم‌اکنون، خوش‌بختانه، چندین مجله در حوزه فقه و علوم وابسته به آن در حال انتشار است. با توجه به فضل تقدم این مجلات، اخلاق و حق‌شناسى حكم می‌‌كند كه تلاش سترگ آنان را ارج نهاده و اميدوار باشيم كه انشاءالله رويش نهال فقه و اجتهاد بتواند بر رونق اين گلستان و سرسبزى اين بوستان بيافزايد.

مرکز فقهی ائمه اطهار(عليهم السلام) یک موسسه فقه‌آموزی و فقه‌پژوهی است که به همت مرجع بزرگ شيعه، آیت‌الله العظمی محمد فاضل لنکرانی(قدس سره) تاسیس شده است. این مرکز در طی سال‌های فعالیت خود افزون بر تربیت طلاب مستعد، با انتشار کتاب‌های فراوان و برگزاری نشست‌های علمی گوناگون توانسته گام‌هایى بلند در راستای اهداف کلان خویش بردارد. اينك كه مجله فقه و اجتهاد به عنوان يكى از دستاوردهاى جديد اين مركز قدم به عرصه وجود نهاده، لازم است ضمن طلب علو درجات براى موسس بزرگوار آن، از رياست مركز، آيت‌الله محمدجواد فاضل لنكرانی، همچنين آقاى دكتر محمدمهدى مقدادي، معاون پژوهشی، حجج اسلام آقايان محمدعلى قاسمى و احمد عرفانی‌نسب كه از نخستين هم‌گامان نشريه بودند، و ديگر كسانى كه براى كسب مجوز و فراهم شدن امكان انتشار اين مجله تلاش كردند تقدير و تشكر گردد. اميد كه جهد اين بزرگواران و كوشش همه تلاش‌گران عرصه توليد و توزيع معارف دينى افزون بر جلب رضاى خداوند و خشنودى امام عصر(عليه السلام)، طلوع افق‌هاى روشن‌تر در

مسير توسعه همه جانبه، ساختن جامعه‌اى اخلاقی، و تمدنى مبتنى بر معنويت را موجب گردد.

سردبيرتوليد و استفاده از سلاح‌هاى كشتار جمعى از ديدگاه فقه اسلامی

محمدجواد فاضل لنكراني

استاد حوزه علميه قم، و رئيس مركز فقهى ائمه اطهار(علیهم السلام)

چكيده

اين نوشتار در پی اثبات تحریم ساخت و استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی (اتمی، میکروبی، و هسته‌ای) از دیدگاه فقهی و اجتهادی است. منظور از سلاح‌های کشتار جمعی سلاح‌هایی است که قدرت تخریب فوق العاده دارند و علاوه بر نظامیان، افراد غیرنظامی را نیز مورد اصابت قرار می‌دهند. در این مكتوب بااستدلال‌های عقلی و با استناد به برخی آیات و روایات نتیجه‌ گرفته شده که حتی در فرض این که دشمن دارای چنین سلاحی باشد و از آن استفاده هم بكند، اسلام استفاده از چنین سلاح‌هایی را در جنگ اجازه نمی‌‌دهد. در مقاله تبیین شده که دین اسلام هرگز موافق این نیست که مسلمانان هر عملی را که دشمنان و کفار در جنگ با آنان انجام می‌دهند، مرتکب شوند. به عنوان مثال، اگر کفار اسرای مسلمانان را به قتل برسانند و یا آنان را مثله نمایند، اسلام در چنین مواردی هیچ‌گاه اجازه مقابله به‌مثل را نمی‌‌دهد.

واژگان کلیدی: سلاح‌های کشتار جمعی؛ مقابله به مثل؛ تقویت نظامی مسلمانان؛ جنگ در اسلام؛ غیرنظامیان در جنگ.نگاه مرد به صورت و دستان زن نامحرم

امين فروتن

دانش آموخته مركز فقهى ائمه اطهار(علیهم السلام)

چكيده

یکی از مسائل مورد ابتلا در جامعه اسلامی مسئله نگاه مرد به صورت و دستان زن نامحرم است که درباره آن نصوصی در قرآن کريم و سنت شريف وارد شده است. اين نصوص هدف‌دار بوده و مشتمل بر بيان راه‌کارهايی جهت آسان شدن مراعات تکليف است. افزون بر آن، حکم شرعی در آن‌ها به‌طور کاربردی ارائه شده است. از آن‌جا که کمتر کتاب يا رساله‌ای را مي‌توان يافت که متعرض اين جهات شده باشد، نگارنده بر آن است که در این مقاله احکام این موضوع را به صورت کار‌بردی و با توجه به راه‌کارهای موجود در قرآن و روايات بررسی كند. اين نوشتار مشتمل بر يک مقدمه، سه فصل و يک خاتمه است. مقدمه مقاله، نگاهی است به انواع نگاه از جهت انگيزه و طرح سؤال‌هایی که جواب دادن به آن‌ها به فهم بحث کمک می‌کند. در اين نوشتار بحث از احکام نگاه بدون در نظر گرفتن عناوين ثانوی و دسته‌های خاصی از زنان است. فصول سه گانه که مباحث اصلی را تشکيل می‌دهد بر اساس سه قول معروف در مسئله نگاه مرد به چهره و دستان (تا مچ دست) تنظيم شده است. در خاتمه نيز ضمن جمع بندی مطالب گذشته و پاسخ به سؤالات مورد بحث در مقاله، برخی راه‌کارها و نکات مستفاد از نصوص ‌ارائه شده است.بررسی فقهی سفارش ساخت كالا

محمد علی قاسمی

پژوهش‌گر مركز فقهى ائمه اطهار(علیهم السلام)

چكيده

از آن‌جا که مسئله «سفارش ساخت»، که يكی از موضوعات مورد نياز جامعه امروز است برای تبيين ديدگاه اسلام درباره آن مقاله حاضر آن را از منظر فقهی مورد كاوش قرار می‌دهد. پژوهش حاضر، ابتدا به تعريف وتبيين موضوع سفارش ساخت كالا می‌‌پردازد و با بررسی پيشينه تحقيق و توجيه‌های طرح شده در پنج مرحله، اشكال‌های احتمالی آنها را تبيين می‌کند و سرانجام به اين نتيجه دست می‌يابد كه اين ديدگاه‌ها به‌رغم صحت برخی از توجيهات آنها از نظر قواعد فقهی و اصولی، به دليل عدم هم‌خوانی با آن‌چه در جامعه رخ می‌دهد، كارآيی نخواهند داشت. در این میان، توجيه «تعهد الزامی از سوی سفارش دهنده و سفارش گيرنده» قابل پذيرش وعمل در اجتماع است تا آن‌جا كه هر يك از آن‌ها در صورت انجام ندادن آن‌چه در قرارداد آمده، مورد الزام از سوی حاكم شرع و حكومت اسلامی قرار می‌گيرد. در نتيجه، سفارش ساخت يا همان «استصناع» می‌تواند به عنوان يك عقد شرعی دارای الزام‌هایی باشد و روابط اجتماعی و قراردادهای بين المللی نيز بر اساس آن قابل توجيه و الزام آور خواهند بود.تغيير جنسيت و مسائل فراروی آن

محمد‌مهدی كريمی‌‌نيا

دانش آموخته مركز فقهی ائمه اطهار(علیهم السلام) و معاون پژوهشی مركز تخصصی قضا

چكيده

يکی از مسائل جديد فقهی و حقوقی، بحث تغييرجنسيت است. در اين ميان پرسش‌های زيادی فراروی فقه و حقوق قرار‌گرفته است؛ از جمله اين‌که آيا اين عمل از نظر اسلام جايز است يا نه؟ تقريباً تمام فقها و حقوق‌دانان اهل سنت که در اين زمينه اظهار نظر کرده‌اند عمل تغيير جنسيت را حرام‌، و اين کار را نوعی «تغيير در خلقت خدا» دانسنته‌اند. اکثريت قريب به اتفاق فقهای شيعه تغيير جنسيت را به شرط این که ملازم با کارهای حرام ديگری، مانند لمس و نظر حرام، نباشد جايز می‌دانند. از نظر آنان، ما دليل و مدرکی بر حرمت تغيير جنسيت نداريم.

پژوهش حاضر، جواز يا حرمت تغيير جنسيت، و برخی احکام فقهی مربوط به آن را مورد بررسی قرار می‌دهد، احکام و مسائلی چون: بقای ازدواج، مهريه، ارث، عده، عناوين خانوادگی و ولايت و سرپرستی کودکان. آن‌چه دراين مقاله مطرح می‌‌شود نگاهی كلی به مسائل مهم و اساسی اين موضوع است. البته بررسی تفصيلی اين مسائل نيازمند نوشتاری ديگر است.مبانی جرم انگاری در جرايم جنسی مستوجب حد در حقوق كيفری اسلام

حسن مظفّری

مشاور حقوقی و وكيـل دادگستری

چكيده

مبانی جرم‌انگاری، كه جزو فلسفه‌ حقوق به شمار می‌آيد، يكی از مسايل بنيادين در قلمرو حقوق كيفری است. ايجاد محدوديت‌های رفتاری و تضييق دامنه فعاليت‌های ارادی انسان به وسيله‌ فرآيند جرم‌انگاری، امری مغاير با اصل اوليه آزادی و اباحه‌ اعمال می‌باشد؛ و طبع آزادی‌خواه انسان مانع اطاعت از آن است؛ مگر روشن گردد كه بر مبانی ای مستحكم و اصيل استوار است.

اين مقاله به تبيين مبانی جرم‌انگاری در جرايم جنسی مستوجب حد (زنا، لواط و مساحقه)، در حقوق كيفری اسلام پرداخته‌است. برای وصول به این مقصود ابتدا مبانی مشترك، و سپس مبانی اختصاصی جرم انگاری در اين جرايم، مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.تأملی در مستثنيات دين

سيد مهدی ميرداداشی

عضو هيئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم

چكيده

مستثنيات دين به آن مقداری از مال مديون اطلاق می‌شود كه برای پرداخت دين او نمی‌توان به قهر از وی گرفت و به فروش رسانيد. تمام كسانی كه به نوعی با امر قضا و دادرسی سروكار دارند به محض شنيدن اصطلاح مستثنيات دين، به ياد آشفتگی موجود در قوانين اين حوزه میافتند. پراكندگی مقررات در قلمرو موضوع و عدم اتخاذ رويه واحد در احصای مصاديق مستثنيات دين را می‌توان تنها گوشه‌ای از اين مشكلات دانست. هدف اين نوشتار بررسی تحليلی متون فقهی اماميه می‌باشد تا در سايه آن بتوان مقررات واحدی را به مراجع تقنينی پيشنهاد نمود.تأملی در حجيت خبر موثق

سید محمد نجفی یزدی

استاد مركز فقهی ائمه اطهار(عليهم السلام)

چكيده

بحث حجيت خبر موثق از مهم‌ترين مباحث علم اصول و علم رجال است، زيرا در احاديث شيعه صدها حديث به عنوان موثق معرفی شده كه حجيت يا عدم حجيت آن‌ها تأثير فراوانی در استنباط احكام شرعی دارد. اقوال در اين مسأله گوناگون است كه مهم‌ترين آن‌ها دو قول است: حجيت مطلقه كه به مشهور نسبت داده شده است، به ويژه در چند قرن اخير، و عدم حجيت كه شهيد ثانی آن را نيز به مشهور قدما نسبت داده است.

ادله حجيت خبر موثق گذشته از برخی روايات، به‌طور عمده سيره عقلا می‌باشد، و در مقابل، مخالفين حجيت خبر موثق به برخی آيات مثل آيه نبأ و آيه نهی از ركون به ظالمين و روايات فراوانی كه مستفاد از آن عدم رضای شارع به خبر موثق است استناد كرده‌اند، و به ادله مثبتین اعم از روايات يا سيره عقلا پاسخ داده‌اند. اين مقاله با بيان ادله طرفين، به اين قول متمايل شده است كه ادله مخالفين راجح است و حداقل احراز امضای رضای شارع به سيره عقلا با وجود آن روايات رادعه ممكن نيست.نسبت‌سنجی استدلال‌های فقهی و استدلال‌های اخلاقی

حسينعلی رحمتی

مدرس و محقق حوزه و دانشگاه

چكيده

يكی از مباحث مرتبط با بحث اخلاق و فقه، پرسش از نسبت بين اين دو حوزه است. یکی از وجوه مشترک اخلاق و فقه آن است که هر دوی آنها با «احکام» سر و کار دارند و البته این احکام نیز مبتنی بر «استدلال» است. با توجه به شباهت‌های ظاهری که بین استدلال در این دو حوزه وجود دارد طبیعتا یکی از مهم‌ترین پرسش‌هایی که رخ می‌نماید آن است که تفاوت احکام فقهی و احکام اخلاقی و در واقع استدلال‌های فقهی با استدلال‌های اخلاقی در چیست. مقاله حاضر واکاوی این موضوع را وجهه همت خویش ساخته است. پرسش بنیادین این مکتوب آن است که چه نسبتی بین این دو گونه استدلال وجود دارد و در چه مواردی با هم مرزبندی پیدا می‌کنند. فرضیه این پژوهش آن است که استدلال‌های فقهی با استدلال‌های اخلاقی از جهت‌هایی چون علت صدور، تفاوت از نظر حکم، از نظر توجیه، از نظر شمول، از نظر پیامدهای تخلف از اوامر ناشی از استدلال، و از جهت موضوع و محمول و صغری و کبرای استدلال با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند.ماخذشناسي فقه و اخلاق

عزّت ملَمعي خوزاني ـ نفيسه روشن‌بين

دانشجوی رشته معارف قرآن ـ دانشجوی رشته فلسفه

چكيده

اين ماخذشناسی عهده دار معرفی كتاب‌ها و مقاله‌هايی است كه به نوعی به رابطه فقه و اخلاق مربوط می‌شوند. كتاب‌ها به صورت تفصيلی و مقالات به صورت اجمالی معرفی شده است. در شناسايی برخی از اين آثار، از منابع اينترنتی نيز بهره گرفته شده است. در معرفی منابع از هر گونه ارزش‌داوری پرهيز شده و معرفی هر اثر لزوما به معنای موافقت با محتوای آن نیست. هدف آن بوده كه برخی از آثاری كه در زمينه فقه و اخلاق نگاشته شده به علاقه‌مندان معرفی گردد. هر چند تلاش شده كه حتی‌المقدور منابع مرتبط با موضوع پرونده شماره حاضر معرفی شود ولی به دلايل گوناگون، از جمله نبود بانك‌های اطلاع‌رسانی جامع، نمی‌‌توان ادعای استقصای تام داشت.

نگاهی اجمالی به فهرست حاضر نشان دهنده آن است كه بررسی رابطه فقه و اخلاق و تبيين زوايای گوناگون اين بحث، هنوز آن چنان كه بايسته است در جامعه علمی ما مورد توجه قرار نگرفته است. با توجه به پيامدهای علمی تبيين نسبت بين فقه و اخلاق، و كمك‌های شايان هر يك از اين دو به یکدیگر، شايسته است اين حوزه از حوزه‌های علوم وابسته به فقه، بيش از گذشته مورد امعان نظر اخلاق‌پژوهان و فقه‌پژوهان قرار گيرد.سقط جنین از منظر پزشكي، فقه و حقوق

گزارش يك نشست علمي

درآمد

برگزاری نشست های علمی و گردآمدن اندیشورانی كه یك موضوع را از منظرهای مختلف بررسی می‌كنند،‌افزون بر آن كه موجب فراهم شدن زمینه تضارب آرا می‌شود ، افق‌های نوینی را نیز فراروی اندیشوران